Relacja z piątego dnia 25. Biennale Sztuki dla Dziecka


W piąty dzień 25. Biennale Sztuki dla Dziecka, od rana odbyło się wiele wydarzeń dla grup szkolnych i przedszkolnych, które po brzegi wypełniły widownię w festiwalowych lokalizacjach. Spektakle tego dnia odbyły się w Scenie Wspólnej („PIES, który jeździł koleją”) oraz w Pawilonie („Piaskowy Wilk”). Po południu publiczność rodzinna również mogła zobaczyć przedstawienie „PIES, który jeździł koleją” i wziąć udział w akcji twórczej „Wyjątkowo niezwykłe zwierzę – spotkanie z Piaskowym Wilkiem” z Beatą Witoń z Wydawnictwa Zakamarki.

fot. Maciej Zakrzewski
Czwartkowe przedpołudnie na Biennale upłynęło pod hasłem akcji twórczych dla grup. Od samego rana odbyły się angażujące spotkania z Kolektywem Splotka podczas „Tworząc miękki świat” oraz ze Stefanią Abbasovą w ramach „Szałasowania!”.

fot. Maciej Zakrzewski
W tym samym czasie w Pawilonie odbyły się dwa pokazy spektaklu Teatru Pinokio w Łodzi „Piaskowy Wilk”. To ciepła i bliska adaptacja opowiadań szwedzkiej autorki Åsy Lind, wyreżyserowana przez Justynę Zar. Zgromadzona w Pawilonie publiczność doświadczała spektaklu we wspaniale zaaranżowanym scenograficznie wielkim namiocie.

fot. Maciej Zakrzewski
Przedstawienie kwestionuje podział na teraźniejszość, przeszłość i przyszłość. Przypomina, że pytania, które zadawaliśmy jako dzieci, wciąż są ważne i warto na nie odpowiadać, że strachów i radości nie zostawiamy w dzieciństwie, są z nami przez cały czas.

fot. Maciej Zakrzewski
Kolejnym spektaklem, który tego dnia obejrzały zarówno grupy szkolne jak i publiczność rodzinna, był „PIES, który jeździł koleją” Teatru Małego w Tychach, w reżyserii Anieli kokoszy i Pauliny Giwer-Kowalewskiej (Kolekttacz). Przedstawienie nie jest typową adaptacją książki Romana Pisarskiego. Zamiast na przebiegu fabuły skupia się właśnie na emocjonalnej warstwie historii.

fot. Malwina Łubieńska
O 12:30 w Scenie Wspólnej, również z Kolekttacz, grupa uczniów i uczennic miała okazję, aby w ramach akcji twórczej „Mam ciało – mogę działać”, poszukać radości z bycia w grupie. Co wyróżniało tę akcję twórczą? Trzy słowa: ruch, działanie, energia!

fot. Malwina Łubieńska
Po południu o godzinie 17:00 w CK Zamek, wspólnie z Wydawnictwem Zakamarki odbyła się jeszcze akcja twórcza „Wyjątkowo niezwykłe zwierzę – spotkanie z Piaskowym Wilkiem”. Podczas zajęć prowadzonych przez Beatę Witoń mieliśmy okazję spotkać się pośród szumu fal, zanurzyliśmy dłonie w piasku i poszukaliśmy Piaskowego Wilka. Wspólnie z bohaterami wymyślaliśmy, śmialiśmy się, słuchaliśmy, rozmailiśmy i tworzyliśmy.

fot. Maciej Zakrzewski
To wciąż nie koniec 25. Biennale Sztuki dla Dziecka. Przed nami jeszcze trzy dni wspólnego doświadczania sztuki dla dzieci i nie tylko, w tym rodzinny weekend zamknięcia, połączony ze świętowaniem Dnia Dziecka. Do zobaczenia w festiwalowych lokalizacjach, podczas kolejnych wydarzeń na Biennale.